Poradnik Interesanta
Warunki korzystania
Przygotowanie i wypełnianie wniosku
- Wybór właściwego wniosku
- Sposoby złożenia dokumentów
- Karta usługi oraz wnioski
- Wypełnianie elektronicznego formularza
Wysyłanie dokumentu elektronicznego
Sprawdzanie stanu sprawy
Nabycie nieruchomości w drodze bezprzetargowej - Nr 10/2/2012
Sposoby dostarczenia dokumentów
osobiście | pocztą | faxem | elektronicznie |
Sposoby odbioru dokumentów
osobiście | pocztą | elektronicznie |
Karta usługi
Karta usługi zawiera opis procedury załatwienia sprawy.
Wymagane dokumenty
Osoby ubiegające się o nabycie nieruchomości lub udziałów w nieruchomości winny złożyć pisemny wniosek wraz z dokumentami potwierdzającymi możliwość nabycia nieruchomości w drodze bezprzetargowej.
Miejsce złożenia dokumentów
Urząd Gminy Boleszkowice, 74-407 Boleszkowice, stanowisko ds. rolnych, gospodarki gruntami nierolniczymi melioracji i ochrony środowiska – pok. 16
Opłaty
1. Od wniosku nie pobiera się opłaty skarbowej.
2. Nabywca ponosi koszty związane ze sporządzeniem dokumentacji niezbędnej do zawarcia aktu notarialnego oraz koszty notarialne i sądowe.
3. Cena nieruchomości, którą uiścić należy nie później niż dzień przed dniem podpisania aktu notarialnego.
Termin i sposób załatwienia
Postępowanie ww. sprawie wszczyna się z urzędu lub na wniosek strony. Po przeprowadzeniu postępowania przygotowawczego, mającego na celu uzyskanie niezbędnych informacji i opinii na temat nieruchomości, przygotowuje się nieruchomość do zbycia. Zleca się rzeczoznawcy majątkowemu wycenę nieruchomości. Następnie sporządza się wykaz nieruchomości przeznaczonych do zbycia, który podaje się do publicznej wiadomości na okres 21 dni poprzez zamieszczenie na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy i Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Boleszkowice. Po upływie terminu składania wniosków przez osoby, którym przysługuje pierwszeństwo nabycia nieruchomości (termin ten wynosi 6 tygodni od dnia zamieszczenia wykazu) po upływie tego terminu podpisuje się protokół uzgodnień do zawarcia umowy notarialnej. Nabywca nieruchomości zostaje zawiadomiony pisemnie o miejscu i terminie zawarcia umowy notarialnej.
Termin załatwienia sprawy – ok. 6 miesięcy
Odpowiedź na wniosek – 30 dni
1. Wypełnienie wniosku;
2. Złożenie wniosku do sekretariatu pok. 6 lub poprzez EBOI
Podstawa prawna
art. 28, 34, 37 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651, ze zmianami);
- uchwała Nr XL/212/2001 Rady Gminy Boleszkowice z dnia 18.12.2001 r. w sprawie ustalenia zasad sprzedaży lokali mieszkalnych oraz zasad udzielania bonifikaty od ceny sprzedaży nieruchomości lokalowych zmienioną uchwała Nr XV/79/2004 z dnia 29.01.2004 r. oraz uchwałą Nr XI/46/2011 Rady Gminy Boleszkowice z dnia 29 września 2011 r. w sprawie: zmiany do uchwały Nr XL/212/2001 Rady Gminy Boleszkowice z dnia 18 grudnia 2001 r.;
Tryb odwoławczy
Nie przewiduje się trybu odwoławczego, gdyż jest to czynność o charakterze cywilnoprawnym i dochodzi do skutku w wyniku złożenia oświadczenia woli stron przed notariuszem.
Dodatkowe informacje, uwagi
Dotyczy:
1. Osób, które były poprzednim właścicielem nieruchomości.
2. Najemców lokali mieszkalnych, z którymi najem został nawiązany na czas nieoznaczony.
3. Zbycia w drodze zamiany lub darowizny.
4. Sprzedaży nieruchomości użytkownikowi wieczystemu.
5. Sprzedaży lub oddania w użytkowanie wieczyste części nieruchomości niezbędne do poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej, jeżeli nie mogą być zbyte jako odrębne nieruchomości.
6. Oddania w użytkowanie wieczyste gruntu wraz z przeniesieniem własności budynków na rzecz osób, które były posiadaczami nieruchomości stanowiących własność gminy 5 grudnia 1990 r. i pozostawały nimi nadal 1 stycznia 1998 r.
7. Zbycia udziałów w nieruchomości, na rzecz innych współwłaścicieli.
8. Zbycia nieruchomości na rzecz kościołów na cele sakralne.
Karta Nr 10/2/2012
Opracował:
Marcin Lazer